Özgün Makale Nasıl Yazılır?

Yüzyılımızın ilk çeyreğinde teknolojinin gelişmesiyle birlikte internet kullanımı hat safhaya ulaşmış durumdadır. Bu teknolojik gelişmişlik sayesinde hayatımıza giren internet bize her türlü bilgiyi kolaylıkla sunmaktadır. Pek çok konuda temel bilgi kaynağı haline gelen internet içeriklerin özgünlüğünü de etkiler hale gelmiştir.

Günümüzde pek çok insan deneyimlerini edebiyat ve sanat dünyasında olduğu gibi sanal ortamda da makale olarak paylaşmak istiyor. Bu durum bir web sitesinde de özgün makale yazmanın önemini önemli ölçüde arttırmıştır.

Websiteniz varsa “Seo Uyumlu Yazı Nasıl Yazılır?” adlı yazımız faydalı olabilir.

SEO UYUMLU YAZI NASIL YAZILIR?

“Peki özgün makale nasıl yazılır?”

Öncelikle kelime kelime gitmekte fayda var. Özgün kelime anlamı itibariyle “yalnız kendine özgü olan ve kopya olmayan” anlamına gelmektedir.

MAKALE NEDİR?

Makale ise bilindiği üzere “alanında uzman bir kimsece yazılan, herhangi bir konuda bilgi vermek bir düşünceyi desteklemek, bir savı öne sürüp onu kanıtlama gereğinde olan belli bir uzunlukta, başlıklı ve genllikle imzalı yazı” demektir. Bu bağlamda özgün bir makale için ilk yapılması gereken şey detaylı literatür taramasıdır. Yani yazılması planlanan konu hakkında önceden farklı sitelerde yazılmış bir yazı var mı? veyahut o konunun bir benzeri var mı? gibi sorulara cevap aramak gerekir.

ÖN ARAŞTIRMANIN ÖNEMİ

Özgün bir makale yazıyorsanız şayet, yaptığınız literatür taramasında yazmayı planladığınız konu hakkında herhangi bir bilgi bulamamanız gerekmektedir. Zaten özgün bir makale özü itibariyle kendinden öncekilerden farklılık göstermelidir. Bu durumda unutulmaması gereken diğer bir şey de makalenin, yazarının tarzını ve anlatma becerisini yansıttığıdır.

ANAHTAR KELİME KULLANMAK

Özgün makale konusunda dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan bir diğeri de içeriğe ait kavramları barındıran anahtar kelimelerdir.  Bu kelimeler doğal olarak makaleye erişimi kolaylaştıracaktır.

Diğer bir önemli nokta ise literatür taramasında elde edilen verilerin işlenmesi meselesidir. Bu, oldukça dikkat gerektiren bir iştir. Verilerin doğruluğunun sorumluluğu size aittir. Bunun yanında bu verileri işlerken kopyala-yapıştır (Copy-Paste) işleminden olabildiğince uzak durmalısınız. Verileri mümkün olduğunca kendinize has bir şekilde özgün olarak aktarmanız gerekmektedir.

Özgün bir makale yazarken dikkat etmeniz gereken belli başlı kurallar bulunmaktadır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

 1. Verileriniz nesnel olmalıdır.
 2. Unutulmamalıdır ki makalenin yazılış amacı bilgi vermektir.
 3. Ele aldığınız konuyu kanıtlamanız gerekmektedir.
 4. Ciddi ve anlaşılır bir dil kullanmalı ve yazım kurallarına dikkat etmelisiniz.
 5. Yararlandığınız kaynaktaki verileri birebir aktarmak yerine kendi cümlelerinizle aktarmanız önemlidir.
 6. Yazmayı planladığını konu hakkında literatüre hakim olmanız gerekir. Kaynak çeşitliliği önemlidir.
 7. Yazınızın açık ve anlaşılır bir şekilde yazılması için özen göstermeniz gerekmektedir.

Yukarıdaki verilerden hareketle siz de kendi özgün makalenizi oluşturabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki makaleniz görücüye çıktığı zaman sizin bir tezahürünüz olacak ve sizi ömrünüzün sonuna kadar takip edecektir. Bundan dolayı makalenizi yazarken mümkün olduğu kadar doğru verileri işlemeniz gerekir.

Bu noktada yazım ve imlâ kuralları ile ilgili ayrı bir bahis açmak yerinde olacaktır. Birikimli okuyucu, okuduğu herhangi bir yazıda yazım ve imlâ ile ilgili bir yanlış gördüğünde genellikle yazının geriye kalan kısmını okumamaktadır. Tabii bu durumda sizin de yazmış olduğunuz yazıdan yıllar sonra pişman olabileceğiniz ihtimalini de göz önünde bulundurmak yararlı olacaktır.

Özgün bir makale için başlık seçimi yazısına da bakabilirsiniz.

Bu İçeriğe Puan Verebilirsiniz
[Toplam: 7 Ortalama: 4.9]

“Özgün Makale Nasıl Yazılır?” üzerine 5 yorum

 1. Elinize, yüreğinize,kaleminize sağlık;çok güzel bir yazı olmuş,zevkle okudum yazınızı merak ettiğim bir konuya deginmissiniz sayenizde aklımdaki sorulara açıklık getirmiş oldum. Bir sonraki yazınızı merakla bekliyorum.???

 2. Herkesin içerik çalarak copy paste yaparak hit kastığı sanal ortamlara büyük ışık tuttunuz hocam, umarım farkındalık yaratır faydalı olur.

 3. İçerik çalmanın çok kolay olduğu bir ortamda zoru başarmanın yollarını açık ve net bir şekilde anlatmışsınız teşekkürler hocam

 4. Gönlünüzden gelen ve ağzınızdan kaleminize dökülen bu güzel yazı için teşekkür ediyorum. ??

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.