Koronavirüs Webmaster Dünyasını Nasıl Etkiledi?


Webmaster, internet sitesi geliştiren, sitelere tasarım ve yazılım yapan kişi anlamında kullanılan bir sözcüktür. İngilizcedeki master kelimesi de bu terimde uzman anlamında kullanılmaktadır. Webmaster’lar, yazılım, grafik, animasyon, sunucu taraflı işlemler vb görevlerde uzman olarak çalışan kişileri ifade etmektedir.

Webmaster Dünyasına Yeni Yüzler mi geliyor?

Dünyayı etkileyen Koronavirüs pandemisi nedeniyle milyarlarca insan evlerinde karantinada kendini izole etmiş durumda, geçtiğimiz günlerde 20 yaş altı sokağa çıkma yasağının da gelmesiyle bilgisayar kullanan çoğu genç kesimin artık evlerinde zorunlu olarak vakit geçirmesine neden oldu. Hal böyle olunca da bilgisayar oyunu oynamaktan sıkılan çoğu genç ilgisi olmasa da webmaster dünyasına adım atmaya başladı, işte tam bu noktada webmaster dünyasına yeni yüzlerin yetiştiğini söyleyebiliriz.
(Eğer çevrenizde webmasterlığa adım atmak isteyen biri varsa şurada bahsettiğim forum sitesini ona önerebilirsiniz.)

Webmaster Dünyasının Eskileri Ne Alemde?

Onları hiç sormaya gerek yok onlar zaten bilgisayar başında devam ediyordur dediğinizi duyar gibiyim, evet haklısınız birçoğu için durum böyle olsa da ben iki farklı senaryo öngörüyorum bunlardan birincisi; birbirini zincirleme olarak etkileyen ekonomi sisteminin domino taşları yavaş yavaş webmasterları da vurabilir gibi şöyle ki; yeni işyeri yada ofis açma planı olanlar şu kritik dönem bitene kadar bu düşüncelerini ertelerse internet sitesi, uygulama, program ihtiyaçları da askıya alınacaktır dolayısıyla webmasterlara iş çıkmayacaktır. ikinci senaryom bir çok sektörde kendini kanıtlamış olup fiziki mağazasını kapatan firmaların doğru karar ve yönlendirmeyle işlerini sanal ortama taşıma istekleri artarsa da webmasterlara bir hayli iş çıkacağa benziyor.

Genel olarak baktığımızda durum böyle fakat Koronavirüs Webmaster dünyasını genel olarak olumsuz etkileyeceği düşüncesinde değilim, bilgisayarlarla ve sanal ortamlarla etkileşimin daha çok arttığı ve internet trafiğinin daha fazla olduğu bir dönemdeyiz webmasterın bir internet bir bilgisayar ihtiyacı sağlandığı sürece webmasterlık hizmetlerinde bir aksaklık oluşacağa benzemiyor.

Sağlıklı günler dilerim.

Bu İçeriğe Puan Verebilirsiniz
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.